Benón? Prirodzene!

Sme si vedomí našej zodpovednosti voči prírode a nášmu regiónu. Preto naša spoločnosť razí cestu udržateľného rozvoja.

Vo výrobe spracovávame prírodné materiály, ktoré pochádzajú z blízkeho okolia a nikdy nie sú dovážané letecky. Tak pomáhame my ako výrobca, aj vy ako konzument posilniť náš región a zachovať zdravé životné prostredie.

Medzinárodné výstavy v Miláne a Stuttgarte objavili nový stavebný materiál – betón. Stoličky, stoly, umývadlá ba dokonca aj svietidlá sa vyrábajú z betónu. Preto je dobré vedieť, že betón je najpoužívanejším stavebným materiálom na svete. „Skrotenie“ betónu začalo už v dávnych dobách. Nápad o betóne dostali už remeselníci vo východnej časti dnešného Turecka pred 14.000 rokmi. Približne v 1. storočí nášho letopočtu stavali Rimania z betónu monumentálne stavby – chrámy, divadlá, cisterny, akvadukty, kanalizácie, kúpele, cesty, prístavy, mosty, tunely a obytné domy. Mnohé z týchto stavieb napr. Panteón v Ríme môžeme obdivovať aj dnes o 2000 rokov neskôr. To je dôkaz o trvácnosti a odolnosti betónu.

Betón – prírodný produkt

Z čoho sa vlastne betón skladá? Betón je inteligentnou zmesou cementu a vody s prímesou piesku alebo štrku. Podľa požiadaviek sa môžu do betónu pridávať ešte ďalšie prísady alebo farebné pigmenty, ktoré sa postarajú o zvlášť vysokú trvanlivosť alebo celkový vizuálny dojem. Všetky zložky potrebné pre výrobu betónu pochádzajú z prírody. Možno preto betón nazývať prírodným produktom?

Betón je z prírodných zložiek vyrábaný a takisto sa tak aj správa. Teplom sa mierne rozťahuje, chladom naopak mierne sťahuje. To, že betón „žije“ môžeme pozorovať aj na samotnej patine, ktorá sa časom vytvára na jeho povrchu a ktorá mu dodáva hodnotnejší vzhľad. Betón je ekologickým materiálom, ktorý je pri výrobe a používaní ekologický a pritom zároveň plne recyklovateľný.